Skutki uboczne peelingu laserowego – czy istnieją?

Peeling laserowy - opis zabiegu

Zabieg peelingu laserowego usuwa zewnętrzną warstwę skóry. Proces ten może być wykonywany za pomocą lasera CO2, lasera Halo lub lasera Erbium YAG. Może on również powodować trwałe przebarwienia pozapalne. Oprócz usunięcia zewnętrznej warstwy skóry, zabieg ten powoduje również odrętwienie skóry.

Laser Erbium YAG usuwa cały naskórek

Jedną z największych różnic pomiędzy peelingiem laserowym CO2 i Erbium YAG jest ilość uszkodzeń termicznych, które mogą wystąpić. Podczas gdy lasery CO2 są mniej bolesne, wytwarzają znaczną ilość nadmiaru ciepła, które może uszkodzić otaczające tkanki. Z drugiej strony, laser Erbium YAG jest łagodniejszy i mniej inwazyjny. Krótszy czas rekonwalescencji oraz mniejsze ryzyko wystąpienia przebarwień i wybielenia skóry sprawiają, że jest on preferowanym wyborem w przypadku delikatnych obszarów.

Zabieg peelingu laserem Erbium YAG wymaga badania fizycznego i pełnego wywiadu dotyczącego stanu zdrowia pacjenta. Pacjent musi być w pełni poinformowany o ryzyku i korzyściach wynikających z zabiegu. Należy poinformować go o wszelkich przeciwwskazaniach, takich jak ciąża, stosowanie izotretynoiny i radioterapia. Powinien również ujawnić wszelkie choroby skórne, takie jak bielactwo. Powinni również omówić historię raka skóry w swojej rodzinie. Laser CO2

usuwa cały naskórek Laser CO2

jest powszechnie stosowanym laserem do resurfacingu skóry. Zabieg ten odparowuje niedoskonałości skóry warstwa po warstwie za pomocą precyzyjnej wiązki energii. Zabieg z użyciem lasera CO2 powoduje, że po zabiegu powierzchnia skóry jest gładsza, bardziej napięta i elastyczna. Lasery CO2 są skuteczne w leczeniu skóry uszkodzonej przez słońce i pomarszczonej.

Pacjenci poddawani resurfacingowi laserem CO2 powinni być świadomi pewnych skutków ubocznych i ryzyka. Procedura może spowodować wygląd przypominający oparzenia słoneczne i niewielkie krwawienie. Może również powodować obrzęk i tworzenie się skorupy. Po zabiegu pacjenci powinni stosować się do zaleceń dotyczących opieki pooperacyjnej, aby zminimalizować blizny i zminimalizować ryzyko infekcji.

Chociaż zabiegi z użyciem lasera CO2 mogą wiązać się z pewnym bólem, są one zazwyczaj mniej bolesne niż inne procedury resurfacingu skóry. Poziom bólu zależy od obszaru skóry poddawanego zabiegowi, umiejętności operatora lasera oraz tolerancji bólu przez pacjenta. Podczas zabiegu pacjenci otrzymują zwykle środek uspokajający i znieczulenie miejscowe, aby zmniejszyć dyskomfort. W przypadku bardziej rozległego resurfacingu może być zastosowane znieczulenie ogólne. Pacjenci będą również potrzebować specjalnych okularów do ochrony oczu podczas zabiegu.

Laser Halo usuwa cały naskórek

Laser Halo to nowy rodzaj zabiegu laserowego, który łączy w sobie dwie długości fali w celu wycelowania w górną warstwę skóry. Pierwszy laser celuje w naskórek, podczas gdy drugi laser tworzy kanały frakcyjne do skóry właściwej poniżej. Ten zabieg laserowy jest szczególnie skuteczny w usuwaniu uszkodzeń słonecznych, które mogą powodować plamy starcze i inne problemy.

Wyniki zabiegu laserem HALO są zwykle widoczne w ciągu dwóch do pięciu dni. Pacjenci powinni jednak spodziewać się pewnego złuszczania, zaczerwienienia i zasinienia. W ciągu pierwszych kilku dni skóra pacjenta może być bardziej wrażliwa na światło słoneczne. Nie jest to jednak zazwyczaj nic poważnego. Pacjenci powinni zadbać o noszenie kremu z filtrem i unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce przez kilka dni po zabiegu.

Laser CO2 powoduje trwałą pozapalną hiperpigmentację

Podczas gdy peeling laserowy CO2 jest stosunkowo bezpieczną procedurą, nadal istnieją potencjalne efekty uboczne, których należy być świadomym. Lasery CO2 używane podczas zabiegu perforują barierę skórną, co czyni ją podatną na działanie patologicznych organizmów, takich jak bakterie, grzyby i wirusy. Te patologiczne organizmy mogą prowadzić do infekcji pozabiegowych, które są najczęstszą przyczyną powstawania blizn po peelingu laserem CO2. Zakażeniom tym towarzyszy zazwyczaj opóźniony proces gojenia. Niedoświadczeni chirurdzy mogą nie być w stanie odróżnić infekcji od normalnego procesu gojenia, dlatego powinni przeprowadzić badanie posiewu mikrobiologicznego bezpośrednio po zabiegu, aby potwierdzić, że nie doszło do zakażenia.

U niektórych pacjentów istnieje ryzyko wystąpienia pseudohiperpigmentacji, czyli stanu, w którym leczona skóra wydaje się jaśniejsza od otaczającej ją skóry. Skóra poddana zabiegowi została wystawiona na działanie intensywnego światła słonecznego i może wydawać się jaśniejsza niż kolor wyjściowy. Efekt ten sprawia wrażenie hipopigmentacji, ale w rzeczywistości skóra poddana zabiegowi nie jest jaśniejsza od skóry wyjściowej.

Zimne owrzodzenia mogą być wywołane przez peeling laserowy

Peeling laserowy może być doskonałym sposobem na zmniejszenie bólu i swędzenia zimnych owrzodzeń. Zabieg może skrócić czas gojenia o połowę, a także pomaga zmniejszyć dyskomfort związany z zimnymi owrzodzeniami. Najbardziej zaraźliwą częścią zimnej owrzodzenia jest faza płaczu, kiedy płyn wycieka. Następnie na dotkniętym obszarze pozostaje czerwona, otwarta rana.

Peeling laserowy może zmniejszyć częstotliwość i intensywność występowania przeziębień poprzez ukierunkowanie na komórki nerwowe, w których znajduje się wirus. Może również poprawić proces gojenia poprzez zwiększenie produkcji kolagenu. Leczenie laserowe może również zapobiegać nawrotom przeziębienia w tym samym miejscu. Dobry czas, aby uzyskać peeling laserowy jest, gdy zimne wrzody są w ich wczesnym stadium. Jeśli zabieg zostanie wykonany odpowiednio wcześnie, częstotliwość i intensywność występowania owrzodzeń zostanie zmniejszona. Nie wyeliminuje on całkowicie zimnych wrzodów, ale może znacznie ograniczyć ich występowanie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top