Leczenie grzybicy stóp moczem – czy to możliwe?

Leczenie grzybicy stóp moczem - czy to możliwe?

W przypadku grzybicy stóp istnieje kilka metod leczenia. Najskuteczniejsze są leki przeciwgrzybicze, które stosuje się bezpośrednio na dotknięte miejsce. Osoby z ciężką infekcją mogą wymagać przyjmowania leków przeciwgrzybiczych przez długi czas, co może prowadzić do skutków ubocznych. Inną opcją jest przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych doustnie. Leki te mogą pomóc w zmniejszeniu liczby nawrotów infekcji, ale nie zawsze są tak skuteczne jak leczenie miejscowe.

Leczenie grzybicy stóp moczem

Objawy grzybicy stóp obejmują zazwyczaj swędzenie, łuszczenie się i/lub zaczerwienienie. Dodatkowo może pojawić się nieprzyjemny zapach. Najskuteczniejszym leczeniem grzybicy stóp są leki przeciwgrzybicze stosowane bezpośrednio na dotknięte miejsce. Czasami przepisywane są również doustne leki przeciwgrzybicze. Doustne leki przeciwgrzybicze mogą zmniejszyć szansę na nawrót grzybicy stóp, ale mogą powodować skutki uboczne.

Leczenie grzybicy stóp obejmuje zazwyczaj kombinację leków przeciwgrzybiczych stosowanych bezpośrednio na dotknięte miejsca, doustnych leków przeciwgrzybiczych oraz środków utrzymujących stopę w suchości. Wynika to z faktu, że pocenie się stóp prowadzi do gromadzenia się wilgoci między palcami, co stanowi pożywkę dla grzybów. W rezultacie infekcja rozprzestrzenia się w wilgotnych miejscach, gdzie zakażone osoby chodzą boso. Z tego powodu ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, jeśli infekcja utrzymuje się lub ulega pogorszeniu.

Chociaż leczenie grzybicy stóp jest stosunkowo proste, ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza, gdy infekcja staje się poważniejsza. Ważne jest, aby przed podjęciem próby samodzielnego leczenia skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia innych schorzeń. W niektórych przypadkach zakażenie może być poważniejsze niż początkowo sądzono, a farmaceuta może udzielić rodzicom odpowiedniej porady.

Jednym z najlepszych kremów przeciwgrzybiczych na grzybicę stóp jest lulikonazol, pochodna imidazolu, która jest stosunkowo nowa. Wykazał on lepszą aktywność przeciwgrzybiczą in vitro w porównaniu z bifonazolem. Ponadto lulikonazol wymaga jedynie krótkiego okresu leczenia, co zmniejsza ryzyko nawrotów z powodu nieprzestrzegania zaleceń.

Pomocne mogą być również kremy stosowane miejscowo. Ogólnie rzecz biorąc, dostępne bez recepty leki przeciwgrzybicze są skuteczne w leczeniu grzybicy i grzybicy ciała. Pediatra może również przepisać krem na świąd pośladków. Ważne jest, aby pamiętać, że leki miejscowe mogą zawierać klotrimazol, ketokonazol lub inne leki przeciwgrzybicze. W większości przypadków, te leki przeciwgrzybicze usuną infekcję w ciągu kilku tygodni. Jednak u niektórych dzieci po odstawieniu leków mogą wystąpić nawroty.

Stosowanie moczu w leczeniu grzybicy

Jeśli masz stopę sportowca, lub grzybicę stóp, możesz się zastanawiać, czy mocz jest właściwym lekarstwem. Podczas gdy niektóre przypadki ustępują same, wiele z tych infekcji wymaga opieki medycznej. Nawet jeśli infekcja ustępuje sama, należy skonsultować się z farmaceutą lub pracownikiem służby zdrowia w celu ustalenia najlepszego sposobu postępowania.

Stopa sportowca, znana również jako stopa atlety, jest zakażeniem grzybiczym, które może powodować pęcherze, swędzenie i łuszczenie się skóry. Wiele osób wierzy, że mocz może wyleczyć te infekcje, ponieważ mocz zawiera mocznik. Mocznik jest substancją chemiczną używaną w organizmie do usuwania nadmiaru tlenu z komórek, a także ma moc zmiękczania i złuszczania skóry. Jednak ilość mocznika znajdująca się w moczu jest niewystarczająca do wyleczenia stopy sportowca. Dzieje się tak dlatego, że większość leków przeciwgrzybiczych zawiera 40 procent mocznika, czyli piętnaście razy więcej niż w ludzkim moczu.

Stopa sportowca jest wywoływana przez grzyb, który żyje w ciemnych, wilgotnych miejscach. Powoduje on swędzenie i zaczerwienienie łusek, a także może powodować złuszczanie się dużych fragmentów skóry, co może prowadzić do wtórnych infekcji. Grzyb zagłębia się w górne warstwy skóry i żywi się keratyną. W miarę namnażania się, grzyb może rozprzestrzeniać się na paznokcie.

Krem NAFTIN był stosowany w leczeniu infekcji u dzieci. W badaniu wzięło udział dwudziestu dwóch uczestników – dwóch dorosłych i dwudziestu pediatrów. Krem nakładano na zmienione chorobowo miejsca raz dziennie przez 14 dni. Czas trwania leczenia zwiększał ekspozycję ogólnoustrojową. Średnia geometryczna AUC0-24 wynosiła 138 (50,2 ng/ml) w dniu 1 i 192 (74,9 ng/ml) w dniu 14.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo leczenia grzybicy stóp za pomocą moczu jest kwestionowane. Istnieje wiele środków ostrożności, które należy podjąć. Pierwszym z nich jest unikanie spożywania moczu, ponieważ może on powodować poważne powikłania, takie jak niewydolność nerek. Ponadto mocz może powodować rozstrój żołądka i jelit, dlatego należy unikać go w dużych dawkach.

Mocz może również powodować wtórne zakażenia bakteryjne. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia wykonać badania w tym kierunku. Ważne jest również badanie przesiewowe pacjentów, u których występują nawracające zapalenia tkanki łącznej. Częstym powikłaniem pooperacyjnym jest zakażenie pobranej żyły. Z tego powodu leczenie grzybicy stóp jest zalecane przed poddaniem się CABG.

W leczeniu grzybicy stóp można stosować różne leki przeciwgrzybicze. Najczęściej stosowanym lekiem przeciwgrzybiczym jest gryzeofulwina, która jest dostępna w postaci ultramikronizowanej i mikronizowanej. Maksymalna zalecana dawka dla dzieci to 10 mg/kg dziennie. Inne skuteczne leki przeciwgrzybicze to terbinafina i flukonazol.

Skuteczność

Istnieją dwie metody leczenia grzybicy stóp. Pierwsza z nich jest nazywana leczeniem miejscowym i polega na zastosowaniu miejscowego leku przeciwgrzybicznego. Obie metody leczenia działają poprzez zabicie grzybów. Druga metoda nazywana jest leczeniem doustnym i polega na połączeniu stosowania doustnego i miejscowego.

W pierwszej metodzie stosuje się 2% krem lub żel do stosowania miejscowego. Nakłada się go na zakażone obszary stóp. Leczenie jest skuteczne tylko wtedy, gdy schorzenie nie rozprzestrzeniło się lub jest pod kontrolą pracownika medycznego. Jeśli infekcja rozprzestrzeniła się na inne części ciała, wówczas może spowodować wtórne zakażenia bakteryjne. Grzybica stóp jest również częstym czynnikiem predysponującym do wystąpienia cellulitis. Dlatego ważne jest, aby badać pacjentów, u których występuje nawracające cellulitis. Ponadto pacjenci, którzy przeszli CABG, powinni być poddawani badaniom przesiewowym w kierunku grzybicy stóp, aby zapobiec zakażeniom bakteryjnym pobranej żyły.

Inna metoda polega na zastosowaniu lulikonazolu, imidazolu o szerokim spektrum działania. Wykazał on skuteczność przeciwgrzybiczą wobec Candida i dermatofitów in vitro. Badanie III fazy wykazało, że 1% lulikonazol stosowany raz dziennie przez dwa tygodnie zwalczył patologiczne grzyby powodujące grzybicę stóp. W innym badaniu jeden tydzień leczenia lulikonazolem spowodował korzystne wyniki kliniczne u pacjentów z grzybicą stóp. W tym leczeniu lek był dobrze tolerowany przez pacjentów, z jedynie minimalnymi działaniami niepożądanymi związanymi z lulikonazolem. Ponadto leczenie krótkotrwałe było równie skuteczne jak czterotygodniowe leczenie bifonazolem.

W małym badaniu z 2014 roku przeanalizowano próbki moczu 65 uczestników. Osiemdziesiąt procent zawierało bakterie. Chociaż nie jest to wysoka liczba, wskazuje, że mocz nie jest sterylny. W innym badaniu przeprowadzonym w 2015 roku wykorzystano 52 zdrowych ochotników zarówno mężczyzn, jak i kobiety i stwierdzono, że mocz zawiera różne bakterie. Ogólnie rzecz biorąc, było pięć gatunków u kobiet i siedem u mężczyzn.

Efekty uboczne

Niektórzy ludzie wierzą, że picie moczu wyleczy stopę sportowca i grzybicę stóp. Prawda jest taka, że mocz zawiera trochę mocznika, ale jego ilość jest niewielka i nie ma żadnego wpływu na stopę sportowca czy grzybicę stóp. Jeśli jednak jesteś naprawdę przekonany, że mocz wyleczy twoją chorobę, powinieneś porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia o tym, jak prawidłowo go stosować.

Na początek powinieneś udać się do lekarza, aby uzyskać właściwą diagnozę infekcji. Lekarz prawdopodobnie pobierze zeskrobinę łusek lub pęcherzyków, aby zbadać je pod mikroskopem w celu ustalenia dokładnej przyczyny. Ponieważ infekcje grzybicze paznokci są bardzo wolno rosnące, ich leczenie może trwać kilka miesięcy.

Infekcje grzybicze nie są rzadkością na stopach. W rzeczywistości są one tak powszechne, że dotykają nawet skóry między palcami! Dzieje się tak za sprawą grzybów znanych jako dermatofity, które uwielbiają rozwijać się w ciepłych, wilgotnych miejscach. Mogą one rozprzestrzeniać się z osoby na osobę lub na zanieczyszczonych powierzchniach. Objawy obejmują swędzenie, pieczenie, łuszczenie się skóry i powstawanie pęcherzy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top