Czy grzybica paznokci ma zapach?

Czy grzybica paznokci ma zapach?

Jeśli masz Onychomycosis, możesz zauważyć, że twoje paznokcie mają nieprzyjemny zapach. Jednak ten zapach nie musi być spowodowany przez samego grzyba. Grzyb może rosnąć na Twoich paznokciach, powodując ich pogrubienie i oddzielenie od łożyska. Może to również powodować odpadanie paznokci. Jeśli masz tę przypadłość, Twoje palce u stóp mogą również nieprzyjemnie pachnieć.

Onychomykoza powoduje nieprzyjemny zapach

Onychomykoza to rodzaj grzyba, który infekuje paznokcie. Zazwyczaj zaczyna się w łożysku paznokcia i rozprzestrzenia się na środek i krawędź paznokcia. Gdy infekcja postępuje, paznokieć może stać się gruby i łamliwy, a skóra pod i wokół paznokcia może ulec zapaleniu i stać się bolesna. Infekcja może również spowodować, że paznokcie będą miały nieprzyjemny zapach. Może to powodować wiele problemów dla osoby z grzybicą paznokci, w tym problemy psychospołeczne.

Diagnoza grzybicy paznokci rozpoczyna się od dokładnego wywiadu i badania paznokci. Lekarz może również wysłać ścinki i resztki paznokci do laboratorium w celu analizy. Należy pamiętać, że inne infekcje mogą wyglądać podobnie do grzybicy paznokci i należy je wykluczyć.

Infekcja rozpoczyna się w skórce i stopniowo rozprzestrzenia się w kierunku końcówki paznokcia. Znanych jest kilka rodzajów grzybicy paznokci, w tym grzybica podpaznokciowa proksymalna, grzybica podpaznokciowa dystalna oraz grzybica candida.

Onychomikoza jest zakażeniem grzybiczym paznokci, które może powodować nieprzyjemny zapach. Infekcję tę wywołuje grzyb o nazwie tinea unguium. Jest to częsty problem, zwłaszcza u osób noszących zamknięte buty. Wilgotne środowisko tworzy idealne warunki do rozwoju grzyba. Grzyb ten może powodować przebarwienia i łamliwość paznokci.

Osoby cierpiące na tę infekcję powinny szukać leczenia, aby kontrolować objawy. Leczenie grzybicy paznokci może obejmować miejscowo stosowane leki przeciwgrzybicze. Mogą one być stosowane bezpośrednio na zaatakowany paznokieć w celu leczenia infekcji.

Opcje leczenia

Leczenie grzybicy paznokci polega na zidentyfikowaniu grzyba, który powoduje zakażenie, oraz na określeniu odpowiedniej terapii przeciwgrzybiczej. Skuteczność terapii przeciwgrzybiczej zależy od rodzaju grzybicy paznokci, liczby dotkniętych nią paznokci, ciężkości zakażenia i wcześniejszej historii leczenia pacjenta. Opcje leczenia mogą obejmować stosowanie środków ogólnoustrojowych, lakieru miejscowego lub kombinacji tych metod.

Miejscowa terapia przeciwgrzybicza jest skuteczną opcją leczenia onychomikozy. Leki te mogą być stosowane bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce i mogą być bardziej skuteczne niż doustne leki przeciwgrzybicze. Farmaceuci powinni być świadomi tolerancji i skuteczności leków przeciwgrzybiczych oraz czasu trwania leczenia.

Doustne leki przeciwgrzybicze są opcją leczenia, ale doustne leki przeciwgrzybicze mogą mieć niekorzystne działania niepożądane, w tym niekorzystny wpływ na wątrobę. Miejscowe leki przeciwgrzybicze są alternatywą dla pacjentów, u których nie powiodło się wielokrotne leczenie. Miejscowe leki przeciwgrzybicze są często stosowane w połączeniu z doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi.

Oprócz leczenia doustnego i miejscowego opracowywane są również systemy laserowe. Jednak te sposoby leczenia są nadal w fazie eksperymentalnej i potrzebne są dalsze badania w celu potwierdzenia ich skuteczności.

Objawy

Istnieje szereg objawów fizycznych związanych z onychomikozą. Mogą one obejmować uszkodzenia paznokci, zapalenie skóry i czerwoną wysypkę. W zależności od ciężkości i czasu trwania infekcji, niektóre osoby mogą również doświadczać skutków psychospołecznych. Jeśli doświadczasz tych objawów, nadszedł czas, aby zbadać się u specjalisty medycznego.

Infekcja paznokci może być również spowodowana chorobą podstawową. Na przykład cukrzycy mają zwiększone ryzyko rozwoju tej choroby, ponieważ ich krążenie krwi jest osłabione. Grzybica paznokci u stóp może być również wskaźnikiem innych infekcji skórnych, takich jak cellulitis. Pracownik medyczny może postawić właściwą diagnozę badając paznokcie i wysyłając ścinki i resztki do laboratorium w celu analizy.

Oprócz bólu i stanu zapalnego związanego z grzybicą paznokci, choroba ta może również wpływać na życie społeczne danej osoby. Może być trudno mówić o niej publicznie, a osoby na nią cierpiące mogą odczuwać lęk społeczny i niską samoocenę. Ponadto, nieleczona grzybica paznokci może ulec pogorszeniu.

Oprócz konsekwencji fizycznych, grzybica paznokci może powodować inne poważne infekcje. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli twój układ odpornościowy jest osłabiony z powodu leków lub innych warunków zdrowotnych. W niektórych przypadkach onychomikoza może prowadzić do zapalenia kości, infekcji kości. Jest to niezwykle rzadkie, ale może się zdarzyć.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top