Jaki peeling wybrać dla skóry trądzikowej?

Jaki peeling wybrać dla skóry trądzikowej?

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przed wyborem peelingu do swojego typu skóry. Niezależnie od tego, czy masz skórę suchą, tłustą czy mieszaną, będziesz chciała się upewnić, że znajdziesz peeling odpowiedni dla siebie. Najlepszym sposobem na wybranie odpowiedniego peelingu dla Twojego typu skóry jest rozmowa z lekarzem na temat tego, który z nich najlepiej sprawdzi się w przypadku Twoich konkretnych potrzeb.

Kwas salicylowy

Peelingi z kwasem salicylowym są często zalecane przez dermatologów i stanowią skuteczną terapię dla skóry trądzikowej. Kwas wnika w pory i rozbija komórki skóry, które powodują zatkane pory. Ten proces złuszczania pomaga usunąć zatkane pory i zmniejsza stan zapalny. Jednak peelingi salicylowe nie są odpowiednie dla wszystkich, a osoby z ciężkim trądzikiem i historią raka skóry powinny unikać tych procedur.

Peeling kwasem salicylowym powinien być wykonywany wyłącznie przez dermatologa, który posiada certyfikat zarządu w zakresie pielęgnacji skóry. Jeśli skóra nie jest odpowiednio przygotowana, kwas może powodować powstawanie skorupek. Może również powodować zaczerwienienie i suchość. Na szczęście ten peeling chemiczny pozostawia jedynie minimalne blizny i jest dobrze tolerowany przez większość osób.

Osoby o wrażliwej skórze powinny uważać na peeling z kwasem salicylowym, ponieważ może on powodować zaczerwienienie, kłucie lub pieczenie. W ciężkich przypadkach, ludzie mogą nawet rozwijać hiperpigmentację, która może sprawić, że dotknięty obszar wydaje się ciemniejszy. Najlepszym sposobem na uniknięcie ryzyka hiperpigmentacji jest unikanie peelingu tak często, jak to możliwe i trzymanie się zalecanego schematu.

Peeling kwasem salicylowym jest stosowany od ponad 2000 lat w leczeniu trądziku i innych chorób skóry. Kwas złuszcza warstwę rogową, czyli najbardziej zewnętrzną warstwę skóry, i rozluźnia wiązania między korneocytami. Kwas salicylowy działa również komedolitycznie, co oznacza, że odblokowuje pory, zapobiegając powstawaniu białych zaskórników w przyszłości.

Profesjonalne peelingi kwasem salicylowym są procesem stosunkowo szybkim. Zazwyczaj są częścią zabiegu na twarz i rozpoczynają się od dokładnego oczyszczenia. Następnie lekarz nałoży roztwór kwasu salicylowego, który sprawi, że Twoja skóra będzie odczuwała lekki dyskomfort. Peeling może trwać od trzech do pięciu minut. Większość osób zgłasza uczucie lekkiego dyskomfortu podczas zabiegu, ale może się to różnić w zależności od osoby. Niektórzy lekarze stosują małe ręczne wentylatory, aby utrzymać skórę w chłodzie podczas zabiegu.

Peelingi z kwasem salicylowym mogą poprawić wygląd przebarwień i melasmy poprzez rozbicie najbardziej zewnętrznej warstwy skóry. Pomagają one również zapobiegać powstawaniu opalenizny, takich jak guzy, z powodu uszkodzeń słonecznych. Peelingi z kwasem salicylowym są również korzystne dla skóry tłustej, ponieważ usuwają martwe komórki skóry, co pomaga utrzymać pory w czystości.

Kwas glikolowy

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przed poddaniem się peelingowi kwasem glikolowym dla trądzikowej skóry twarzy. Przede wszystkim należy pamiętać, że proces złuszczania zajmie około dwóch do czterech sesji. Aby zmaksymalizować rezultaty, najlepiej jednak rozłożyć je w odstępie co najmniej dwóch tygodni. Drugą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że skóra będzie nieco wrażliwa po zabiegu.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że kwas glikolowy może powodować mrowienie skóry. Jest to normalne, ale nie jest to oznaka, że peeling nie działa. Jeśli jest to zbyt kłujące, natychmiast go spłucz. Skóra może też stać się bardziej wrażliwa na słońce.

Na koniec upewnij się, że przed poddaniem się jakiemukolwiek peelingowi uzyskasz fachową poradę. Zabieg nie powinien być bolesny, choć może powodować pewien dyskomfort. Większość osób odczuwa jedynie delikatne kłucie lub mrowienie podczas zabiegu. Po peelingu skóra może być nieco czerwona i łuszcząca się przez kilka dni. Jednak nie pozostanie ona w takim stanie przez długi czas. W tym czasie należy unikać słońca przez co najmniej tydzień.

Peeling kwasem glikolowym pomoże Twojej skórze pozbyć się martwych komórek skóry i zanieczyszczeń. Pomaga również zmniejszyć wielkość porów. Może nawet pomóc w przypadku blizn potrądzikowych. Usuwa zaskórniki, wągry i pryszcze, a nawet rozjaśnia skórę.

Kolejną zaletą peelingu kwasem glikolowym jest to, że jest on łagodniejszy niż wiele innych środków złuszczających i nie jest bolesny. Kwas jest na tyle mały, że wnika w głąb skóry i nie powoduje podrażnień, których doświadczają złuszczacze mechaniczne. Peeling działa również skutecznie poprzez osłabienie wiązań między komórkami w górnej warstwie skóry. W efekcie skóra staje się jędrniejsza, a drobne linie i zmarszczki mniej liczne.

Osoby zainteresowane wykonaniem peelingu kwasem glikolowym powinny przed poddaniem się zabiegowi skonsultować się z licencjonowanym lekarzem medycyny estetycznej lub dermatologiem. Chociaż zabiegi wykonywane w domu są łagodniejsze niż zabiegi profesjonalne, nie należy ich lekceważyć. Licencjonowany estetyk udzieli Ci porady na temat właściwej pielęgnacji po zabiegu.

Peelingi enzymatyczne

Peelingi enzymatyczne to świetny sposób na leczenie trądziku. Są łagodniejsze niż inne peelingi zwalczające trądzik, a także są idealne dla skóry wrażliwej. Te peelingi są wykonane z mieszanki enzymów owocowych. Niektóre są specyficzne dla jednego owocu, podczas gdy inne łączą kilka enzymów owocowych w jeden potężny zabieg.

Jeśli rozważasz zastosowanie peelingu enzymatycznego w celu oczyszczenia skóry, nie bój się zapytać swojego lekarza, czy ten rodzaj zabiegu jest dla Ciebie odpowiedni. Peelingi enzymatyczne są łagodniejsze niż chemiczne i mają minimalny lub zerowy czas przestoju. Będziesz mieć również świeższą, bardziej wyrównaną kolorystycznie cerę.

Peelingi enzymatyczne mają wiele zalet, ale mają też wady. Nie należy stosować produktów z retinolem po poddaniu się peelingowi. Niektóre z tych produktów mogą faktycznie pogorszyć trądzik. Peelingi enzymatyczne kosztują od 100 do 200 dolarów za sesję.

Jeśli chcesz wolny od chemii alternatywą dla peelingów chemicznych, spróbuj dyni enzymatyczne peelingi. Enzymy dyni są wysokie w witaminy i minerały i może pomóc pozbyć się trądziku. Są one również mniej agresywne niż peelingi chemiczne, ale mogą powodować podrażnienia. Twój dermatolog może również zalecić Ci zaprzestanie stosowania niektórych leków.

Peelingi enzymatyczne nie są dla każdego, a niektórzy ludzie mogą nie czuć się komfortowo z myślą o poddaniu się peelingowi chemicznemu. Jednak jeśli masz skłonność do trądziku, peelingi enzymatyczne mogą być świetnym sposobem na leczenie tego stanu. Są one na tyle łagodne, że mogą być stosowane nawet przez osoby z wrażliwą skórą, a także mogą być stosowane w celu oczyszczenia problemów pigmentacyjnych, jak również trądziku.

Przed wykonaniem peelingu enzymatycznego upewnij się, że dokładnie oczyściłeś swoją twarz. Nałożenie na skórę peelingu enzymatycznego usunie martwy naskórek i oczyści pory. Powinnaś również unikać opalania przez kilka dni. Opalanie może sprawić, że Twoja skóra będzie bardziej wrażliwa na substancje chemiczne zawarte w peelingu, więc powinnaś tego unikać przed zabiegiem.

Jeśli zdecydujesz się na wykonanie peelingu enzymatycznego na swojej skórze, pamiętaj, aby przeczytać ostrzeżenia producenta dotyczące bezpieczeństwa. Nigdy nie powinnaś mieszać żadnego peelingu z innym produktem, chyba że zostałaś przeszkolona przez wykwalifikowanego specjalistę.

Kwas mlekowy

Istnieją pewne zagrożenia związane ze stosowaniem peelingów z kwasem mlekowym, szczególnie dla osób, które mają skórę trądzikową. Mogą one powodować wysypki i oparzenia chemiczne, jeśli są stosowane nadmiernie. Ale jeśli są stosowane prawidłowo, peelingi z kwasem mlekowym mogą przynieść korzyści skórze trądzikowej, nie powodując nadmiernych podrażnień ani blizn.

Jednym z zagrożeń jest wrażliwość na światło słoneczne. Udowodniono jednak, że kwas mlekowy skutecznie zmniejsza zmiany chorobowe skóry trądzikowej. Może być również pomocny w leczeniu łuszczycy. Niemniej jednak, przed rozpoczęciem tego zabiegu złuszczającego należy porozmawiać z dermatologiem.

Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań peelingowych. Najpopularniejszym z nich jest Sunday Riley Good Genes All-In-One Lactic Acid Treatment, który ma ponad 3000 pozytywnych recenzji na Sephora. Możesz również wybrać markę drogeryjną, taką jak CeraVE, która ma ponad 5 000 pozytywnych recenzji na Amazon.

Wśród zalet peelingów z kwasem mlekowym dla skóry trądzikowej jest to, że pomaga on rozbić wiązania trzymające martwe komórki skóry na powierzchni skóry. To prowadzi do gładszej skóry, zmniejszone drobne linie, i wyblakłe hiperpigmentacji. Ponadto, peelingi kwasem mlekowym są łagodniejsze niż peelingi kwasem glikolowym. Dzięki temu są idealne dla osób o skórze wrażliwej, trądzikowej i suchej.

Jedną z głównych wad peelingów kwasem mlekowym jest zwiększone ryzyko uszkodzeń słonecznych. Podczas stosowania peelingu kwasem mlekowym należy nosić krem z filtrem i nakładać go ponownie po dwóch do czterech godzin. Ponadto po zastosowaniu peelingu kwasem mlekowym należy unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych przez co najmniej dwa tygodnie.

Przed zastosowaniem peelingu kwasem mlekowym upewnij się, że Twoja skóra jest czysta i pozbawiona oleju. Ważne jest również, aby nie złuszczać nadmiernie skóry, ponieważ może to spowodować silne podrażnienia i pogorszyć problem. Nadmierne złuszczanie może prowadzić do przesuszenia i wyprysków, a także przyspieszyć starzenie się skóry.

Chociaż peelingi z kwasem mlekowym mogą pomóc skórze trądzikowej, przed ich zastosowaniem zawsze należy skonsultować się z dermatologiem. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, najlepiej skonsultuj się z dermatologiem przed ich użyciem. Ponadto, peelingi z kwasem mlekowym mogą być stosowane wraz z innymi produktami przeciwstarzeniowymi, takimi jak witamina C i kremy z retinoidami. W zależności od intensywności działania peelingu i rodzaju skóry, działanie peelingu kwasem mlekowym może trwać tygodnie lub miesiące.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top