Czy cynk pomaga na grzybicę paznokci? Oświadczenie lekarzy

Czy cynk pomaga na grzybicę paznokci? Oświadczenie lekarzy

Osoby starsze stanowią coraz większy segment populacji. Osoby te są podatne na wiele chorób i często przyjmują wiele leków. Osoby te są również narażone na duże ryzyko interakcji lekowych. Stąd też leczenie miejscowe jest zazwyczaj skuteczniejszą opcją dla pacjentów w podeszłym wieku.

Leczenie cynkiem PE

Leczenie cynkiem jest skutecznym sposobem walki z onychomikozą. Do badania włączono 30 pacjentów z różnymi stadiami onychomikozy. Pacjenci wahali się w wieku od 25 do 80 lat i mieli łagodną do ciężkiej postać choroby. Badanie przeprowadzono zgodnie z zasadami etycznymi Deklaracji Helsińskiej z 1975 roku, które zostały zaktualizowane w 2000 roku i poprawione w Edynburgu w 2008 roku.

Cynk pomaga organizmowi wytwarzać białka, które są niezbędne do wzrostu. Gdy organizmowi brakuje cynku, paznokcie mogą stać się kruche i pękać. W końcu paznokcie mogą nawet odpaść. Objawy niedoboru cynku to cienkie, popękane i odpadające paznokcie.

Leczenie grzybicy paznokci może być różne w zależności od rodzaju i ciężkości infekcji. Niektórzy pacjenci mogą dobrze reagować na doustne leczenie przeciwgrzybicze, podczas gdy inni mogą reagować na miejscowe leczenie przeciwgrzybicze. Jeśli leczenie doustne nie przynosi rezultatów, zaleca się skierowanie do specjalisty chorób zakaźnych. Doustny itrakonazol, środek grzybobójczy, nie jest skuteczny w leczeniu powierzchownego grzybiczego zakażenia paznokci.

Objawy onychomikozy mogą być trudne do rozpoznania. Dermatolog lub podolog może pobrać próbkę grzyba i określić, czy jest to prawdziwa infekcja. Jeśli próbka zostanie wysłana do laboratorium, lekarz może przepisać odpowiednie leczenie w oparciu o wyniki diagnozy.

Leczenie cynkiem jest skuteczne w kontrolowaniu wzrostu grzybicy paznokci. Jest to również skuteczna opcja w leczeniu opornych przypadków grzybicy paznokci. Chociaż działanie cynku nie jest dobrze poznane, może być pomocne w leczeniu schorzenia i poprawie jakości życia osób cierpiących.

Leczenie cynkiem

Ostatnie badania wykazały, że cynk ma właściwości przeciwgrzybicze i jest skutecznym lekiem w leczeniu grzybicy paznokci. Biogennie syntetyzowana nanocząstka tlenku cynku (ZnO-NP) o wysokiej aktywności przeciwgrzybiczej była oceniana przeciwko dwóm dermatofitom, M. canis i T. mentagrophytes. Autorzy stwierdzili również, że nanocząstki tlenku cynku zwiększały aktywność przeciwgrzybiczą antybiotyków wobec tych dermatofitów. Po dalszych badaniach nanopaint może mieć rolę przeciwgrzybiczą w leczeniu onychomikozy.

Cynk jest minerałem śladowym, który jest niezbędny dla ludzkiego organizmu. Jest pełen antyoksydantów, które chronią komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Cynk skutecznie zabija grzyba, który żyje na paznokciach, ale nie usunie go całkowicie. Jeśli pojawią się białe plamy na paznokciach, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia, czy masz niedobór cynku. Niedobór cynku może również wskazywać na chorobę podstawową.

W leczeniu grzybicy paznokci dostępny jest miejscowy roztwór cynku. Ten miejscowy roztwór jest produkowany przez Dermik Laboratories i jest wskazany w przypadku łagodnej do umiarkowanej grzybicy paznokci. Seryjne usuwanie paznokci jest kolejną opcją leczenia grzybicy paznokci. Jest ono skuteczne w zmniejszaniu ryzyka zakażeń tkanek miękkich, nagniotków podpaznokciowych i owrzodzeń.

Onychomikoza jest spowodowana przez grzyb w łożysku paznokcia. Powoduje on, że paznokcie stają się grube i matowe. Mogą one nawet odrywać się od łożyska paznokcia. Dzieje się tak, ponieważ grzyb atakuje macierz korzeniową paznokcia. Nieleczona infekcja może przejść na sąsiednie paznokcie i skórę wokół paznokcia.

Aby określić, czy cynk ma jakiekolwiek działanie przeciwgrzybicze na grzyby, oznaczono minimalne stężenie hamujące nanocząstek tlenku cynku. Stężenie to wyznaczono metodą rozcieńczeń mikrobiologicznych. Grzyby zaszczepiono do bulionu z dekstrozy sabourauda i inkubowano przez 7-8 dni w temperaturze 25 + 2 degC. Następnie usuwano wzrost grzybów i zastępowano bulion podłożem Rosewell Park Memorial Institute.

Treatment with ZnO-NPs

Traktowane ZnO-NPs hamują autofagię na kilka sposobów. Po pierwsze, hamują aktywność JNK, enzymu niezbędnego do degradacji uszkodzonych organelli w komórkach. Po drugie, zwiększają formowanie punktów GFP-LC3. Po trzecie, hamują fosforylację Bcl-2 i hamują wiązanie z Beclin 1, markerem funkcji autofagicznej.

Minimalne stężenie hamujące (MIC) ZnO-NPs określono metodą rozcieńczeń mikromacierzowych. ZnO-NPs wykazywały aktywność przeciwgrzybiczą i przeciwdermatofitową wobec T. mentagrophytes i M. canis, dwóch rodzajów onychomikoz. Grzyby te zaszczepiono do bulionu dekstrozy sabourauda i inkubowano przez 7 do 8 dni w temperaturze 25 + 2 degC. Bulion dekstrozy był odrzucany po wzroście grzybów. Następnie pożywkę zastąpiono podłożem Rosewell Park Memorial Institute w warunkach sterylnych.

Syntetyczne ZnO-NPs zostały przebadane pod kątem aktywności przeciwgrzybiczej i wychwytu komórek w warunkach in vitro. Ponadto przetestowano je pod kątem apoptozy i w testach MTT. Stwierdzono również, że nie są one toksyczne dla komórek ludzkich.

Wyniki te sugerują, że ZnO-NPs mogą być obiecującą metodą leczenia onychomikozy. NPs zmniejszają liczbę wolnych rodników i cząsteczek hamujących redoks, które są odpowiedzialne za śmierć komórek. Ponadto ZnO-NPs mogą indukować autofagię.

Zsyntetyzowane ZnO-NPs wykazały pik absorbancji przy 266 nm i 360 nm. Sugeruje to, że nanocząstki wykazują mechanizm rezonansu plazmonów powierzchniowych. Intensywność barwy roztworu jest wprost proporcjonalna do absorbancji nanocząstek.

Ponadto ZnO-NPs indukują autofagię i hamują wzrost bakterii w warunkach in vitro. Hamują one zarówno bakterie Gram-dodatnie, jak i -ujemne. Biosyntetyzowane ZnO-NPs wykazały znaczącą aktywność przeciwgrzybiczą w stężeniu 1 mg/mL.

ZnO-NPs są biosyntetyzowane z ekstraktu z płatków R. indica L. Nanocząstki te wykazały aktywność przeciwgrzybiczą wobec grzyba M. canis, częstego patogenu grzybicy paznokci. Możliwe jest, że oparta na ZnO-NPs formuła lakieru do paznokci może być stosowana jako środek przeciwgrzybiczy u pacjentów z grzybicą paznokci.

Jednak ta nowa terapia może być w pewnych sytuacjach toksyczna. W jednym z badań stwierdzono, że ZnO-NPs mogą wywoływać neurotoksyczność w komórkach PC12. Sugeruje to, że NPs mogą zwiększać poziom wolnego cynku w komórkach. Podobnie TPEN blokuje wychwyt PI przez ZnO-NPs, ale nie powoduje znaczącego zmniejszenia żywotności komórek.

Nanocząstki w preparacie były badane za pomocą transmisyjnej mikroskopii elektronowej. Do badania cząstek badacze użyli siatek miedzianych o 400 oczkach pokrytych węglem. Nanocząstki były zawieszane ultradźwiękowo w tych siatkach przez 15 min. Następnie próbkę rozcieńczono pożywką do hodowli komórkowych, aby określić ich stężenie. Następnie próbka była badana przy 120 kV.

Wyniki były zachęcające. ZnO-NPs wykazały znaczne zahamowanie wzrostu grzybów. Leczenie to jest również opłacalne i nie narzuca skutków ubocznych. Co więcej, terapia ta jest bardziej naturalna niż terapia standardowa.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top