E-recepta online 24h – Czy jest droga? Czy jest legalna i bezpieczna?

recepta online ile kosztuje

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu

Recepta online po konsultacji lekarskiej przez internet stanowi istotne udogodnienie dla pacjentów już od kilku lat. Całkowicie dozwolone i legalne jest korzystanie z profesjonalnej pomocy lekarskiej za pośrednictwem internetu, a nawet uzyskanie recepty w formie elektronicznej. I wszystko to bez wychodzenia z domu.

E-recepta – wszystko, co powinieneś wiedzieć

E-recepta różni się od tej tradycyjnej tym, że jest wystawiana przez internet, przez co nie zachodzi konieczność zjawienia się osobiście w gabinecie lekarskim lub zapraszania lekarza do domu. Od początku 2020 roku każda apteka w Polsce zobowiązana jest do obsługi recept elektronicznych, toteż można realizować je w zasadzie w każdej aptece na terenie kraju. Wystarczy w aptece podać numer PESEL, na który wystawiona została e-recepta oraz 4-cyfrowy kod, który przychodzi SMS’em.

Cała procedura zajmuje do kilkunastu minut, czyli w zasadzie tyle, ile wizyta w gabinecie lekarskim. Coraz większą popularnością cieszy się usługa „e-recepta online 24h”, za pośrednictwem której można otrzymać receptę o dowolnej porze dnia i nocy. Często wystawiana jest na podstawie formularza, który klient wypełni na stronie internetowej usługodawcy. Często wystawiana jest przez lekarzy prowadzących własne, prywatne praktyki bądź też przez lekarzy, którzy zatrudnieni są w ośrodkach medycznych niepowiązanych kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

Tego rodzaju receptę można otrzymać po konsultacji lekarskiej na dowolne leki refundowane i nierefundowane, które lekarz uzna za istotne do przyjmowania, a także bezpieczne przy obecnym stanie zdrowia pacjenta. Wystawić ją może jedynie lekarz z odpowiednimi uprawnieniami.

Elektroniczna recepta – Czy recepta online jest droga?

Na wstępie warto zaznaczyć, że recepta online jest usługą płatną. Wynika to z tego, że jest to wynik konsultacji lekarskiej, który może zakończyć się wystawieniem recepty online na wybrane leki. W związku z tym na postawione pytanie odpowiedź brzmi „To zależy”. Przede wszystkim warto zacząć od tego, co to znaczy, że recepta jest droga, gdyż różne ceny, dla różnych osób mogą zbyt wysokie lub akceptowalne. Recepta online, w zależności od specjalizacji lekarza najczęściej mieści się w przedziale od 60 do 130 złotych. Oczywiście są także przypadki tańszych, ale i droższych elektronicznych recept. Klient płaci nie tylko za samo wystawienie recepty, ale także za widzę, którą lekarz nabył w toku swojej praktyki oraz ponosi koszty wystawienia samej recepty. Do tego doliczyć trzeba jeszcze doliczyć pewnego rodzaju podatek i okazuje się, że ta stosunkowo prosta czynność może wynieść około 100 złotych.

Recepta online – dlaczego jest tak ważna?

E-recepta online 24h jest istotna dlatego, że klient ma dostęp do konsultacji lekarskich w zasadzie przez całą dobę. W znaczny sposób odciąża ona publiczną służbę zdrowia i pozwala pacjentowi pominąć długie kolejki, w których znajdują się inni chorzy pacjenci. Jest więc o wiele bezpieczniejsza i wygodniejsza niż tradycyjna forma odbierania recepty. Należy jednak wspomnieć, że istnieją przypadki, w których mocno wskazane jest udanie się na bezpośrednią konsultację lekarską, podczas której lekarz przeprowadzi odpowiednie badania i postawi diagnozę. Niestety przez internet lekarz nie będzie mógł pacjenta na przykład osłuchać. Mimo wszystko jest to jednak całkiem korzystna alternatywa dla tradycyjnych wizyt, szczególnie w sezonach zachorowań na grypę czy przeziębienie, gdy dobrze jest ograniczyć kontakty do niezbędnego minimum.Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top