Czym charakteryzuje się obierka cypryjska?

Czym charakteryzuje się obierka cypryjska?

Peeling cypryjski wykorzystuje kwas glikolowy jako środek złuszczający. Może również zawierać Zivanię. Należy jednak wiedzieć, że produkty te mają różny poziom toksyczności i zawsze przed ich użyciem należy skonsultować się z lekarzem. Istnieje również ryzyko kardiotoksyczności i arytmii, dlatego zabieg ten jest zwykle wykonywany w warunkach szpitalnych. Jest on powszechnie wykonywany na sali operacyjnej, często w połączeniu z innymi zabiegami chirurgicznymi. W procedurze tej wykorzystuje się wyciągi z nasion roślin, które są stosowane komercyjnie od 1932 roku. Produkty te mogą powodować pęcherzykowanie skóry, wywołując efekt złuszczania.

Kwas glikolowy

Stężenie kwasu glikolowego użytego w peelingu chemicznym określi stopień złuszczania. Lekki peeling glikolowy spowoduje zaczerwienienie i chwilowe uczucie pieczenia, natomiast średni peeling spowoduje lekkie złuszczanie się skóry. Wyższe stężenia mogą powodować bardziej intensywne skutki uboczne, w tym blizny i infekcje. Rozwój nowej skóry po peelingu kwasem glikolowym może trwać do dwóch tygodni.

Zabieg nie jest bolesny. Większość osób doświadcza łagodnego kłucia lub mrowienia podczas zabiegu, ale kłucie lub złuszczanie nie powinno trwać dłużej niż pięć do siedmiu dni. Skóra może zmienić kolor po zabiegu, ale nie będzie się łuszczyć przez bardzo długi czas. Podczas złuszczania skóry należy unikać ostrych środków chemicznych.

Peelingi kwasem glikolowym mają wiele zalet, w tym redukują oznaki starzenia i hiperpigmentacji. Mogą one również zmniejszyć wygląd zaskórników, białych wągrów i trądziku. Rozbijając wiązania między komórkami w górnej warstwie skóry, kwas glikolowy może usunąć te niedoskonałości i odsłonić podstawową skórę.

Kwas glikolowy jest bezpieczny dla większości ludzi, choć nie jest pozbawiony ryzyka. Najlepiej postępować zgodnie z instrukcją i unikać długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne lub gorącą wodę po zabiegu. Może on również powodować tymczasowe ścieńczenie i wrażliwość skóry, a także uszkadzać produkcję kolagenu. Jednak kwas glikolowy jest korzystnym kwasem, gdy jest stosowany z umiarem.

Peelingi kwasem glikolowym są skuteczne w leczeniu melasmy, rodzaju pigmentacji skóry, która wpływa na skórę. Nieleczona melasma może prowadzić do raka i innych poważnych problemów. Peelingi z kwasem glikolowym mogą również leczyć łagodne oznaki fotostarzenia, jednak poważne oznaki wymagają pomocy medycznej.

Zivania

Zivania jest popularnym lokalnym napojem o wysokiej zawartości alkoholu. Produkowany jest z wytłoków, czyli skórki, szypułki i pestek owoców, a znany jest od XIV wieku. Obecnie produkuje się go poprzez destylację wytłoków do przejrzystego, silnie działającego płynu. Wytłoki miesza się następnie z wysokiej jakości winami wytrawnymi, aby uzyskać napój. Na Cyprze do produkcji zivanii używa się winogron uprawianych na wyspie.

Tradycyjny cypryjski festiwal celebruje produkcję zivanii i odbywa się w górach na wschód od Olimpu. Impreza odbywa się przez dwa weekendy w listopadzie. Podczas festiwalu odwiedzający mogą spróbować zivanii i innych tradycyjnych cypryjskich potraw, takich jak soutzoukos i lokalne wędzone mięso.

Na Cyprze winogrona używane do produkcji zivanii to lokalne Xynisteri i Maratheftiko. Winogrona te najlepiej rosną na dużych wysokościach, a ich smak to często cytrusy i owoce pestkowe. Winogrona te mają również niską kwasowość i są suszone na słońcu, aby skoncentrować cukry.

Cypryjska gastronomia jest ściśle związana z kulturą wyspy i może poszczycić się szeroką gamą dań na każdą okazję. Lokalne przepisy obejmują zarówno obfite dania mięsne, jak i delikatne przysmaki na bazie sera. Różnorodne dziedzictwo kulturowe wyspy przyczynia się do wyjątkowego smaku jej potraw.

Na Cyprze jednym z głównych dań jest gulasz z kurczaka. Jest to pocieszające, rozgrzewające danie, które dobrze smakuje podane w chłodny zimowy wieczór. Danie to podaje się zazwyczaj z pilawem, ziemniakami lub pszenicą Bulgur, która jest podobna do kuskusu.

Innym tradycyjnym napojem jest cypryjska kawa. Jest słodka i aromatyczna, wszechobecna w kulturze cypryjskiej. Napój ten podaje się w małej szklance z wodą z lodem. Do napoju często dołącza się deser, np. karob z cynamonem.

Obróbka wstępna

Pierwszym etapem przygotowania do peelingu cypryjskiego jest przygotowanie skóry za pomocą obróbki wstępnej. Na wierzchnią warstwę skóry nakładany jest preparat peelingujący. Proces ten spowoduje usunięcie martwych komórek i resurface skóry. Metoda ta jest również znana jako dermabrazja. Może być skuteczna w leczeniu blizn potrądzikowych, nieregularnych znaków i niektórych skaz na twarzy. Zabieg polega na zastosowaniu środka chemicznego, który jest skierowany tylko na górną warstwę skóry. Środek chemiczny szlifuje powierzchnię skóry, usuwając ostre krawędzie blizn.

Aftercare

Jeśli myślisz o uzyskaniu cypryjskiego peelingu, jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać. Przede wszystkim przez tydzień po zabiegu należy unikać złuszczania naskórka i stosowania produktów do depilacji. Należy również unikać forsownych ćwiczeń, ponieważ mogą one nasilić reakcję zapalną. Nadmierne pocenie się może również podrażnić skórę poddaną zabiegowi, co może doprowadzić do powstania pęcherzy. Dodatkowo pot uwięziony pod martwym naskórkiem może spowodować przedwczesne podnoszenie się skóry i w efekcie powstanie blizn.

Po zabiegu na skórze będzie widoczna przyciemniona, szorstka powierzchnia. Jest to normalne i w końcu zniknie. Gojenie się skóry trwa około siedmiu do dziesięciu dni, ale na niektórych obszarach może trwać dłużej niż na innych. Pierwsze złuszczanie zaczyna się zwykle wokół ust i nosa, ale może wystąpić wszędzie. Większość ludzi zaczyna się łuszczyć około trzech do czterech dni po zabiegu, ale niektórzy nie łuszczą się wcale. Nawet jeśli nie będziesz się w ogóle złuszczać, zabieg i tak przyniesie korzyści Twojej skórze.

Wskazania

Przed poddaniem się peelingowi cypryjskiemu, upewnij się, że ujawnisz wszelkie choroby skóry, które możesz mieć, takie jak trądzik, blizny, a nawet zimne wrzody. Musisz też powiedzieć lekarzowi, czy przyjmujesz jakieś leki lub czy kiedykolwiek miałaś robione zdjęcie rentgenowskie twarzy. Lekarz może poprosić Cię o zaprzestanie przyjmowania niektórych leków lub przygotowanie skóry innymi zabiegami przed poddaniem się peelingowi chemicznemu. Ważne jest również, aby ściśle współpracować z lekarzem, aby określić, jak głęboki peeling chcesz mieć, w zależności od stanu skóry. Możesz również zapytać lekarza, jak zostaniesz przetransportowana do domu po zabiegu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top